PDA

Zobacz pełną wersję : DIPROPHOS

23-09-08, 20:52
po zerwaniu sciegna achillesa w trakcie rechabilitacji stosuje DIPROPHOS razem z jonofereza i obawiam sie czy ten lek nie zwiekszy prawdopodobienstwa zerwania ahillesa powtórnie ,czy go nie oslabi skoro lek wprowadza do organizmu KORTYZOL (o ile wiem zastrzyki domiejscowe powodowaly zerwania sciegna)

23-09-08, 21:00
doprophos to steryd i jego podanie samo w sobie na pewno nie zwiekszy prawdopodobienstwa zerwania sciegna; no chyba ze poprzez zmniejszenie dolegliwosci bolowych przestaniesz uwazac na kolano

23-09-08, 21:31
Nie do końca sie z tobą zgodzę. Długotrwałe stosowanie leków sterydowych ma negatywne działanie - np w stawach może prowadzić do martwicy rozpływowej ( Informacje z konferencji reumatologicznej w Katowicach)...
więc i na tkanki miękkie może mieć destrukcyjne działanie. Pytanie brzmi - dlaczego w trakcie rehabilitacji Achillesa stosuje sie tak silny lek, czy arsenał fizykoterapii został już wyczerpany, czy nie ma pomysłów???

23-09-08, 22:25
a kto powiedzial ze lek ten bedzie stosowany przewlekle? zazwyczaj stosuje sie tylko 1-2 ampulki; nie jestem fizjoterapeuta ani nawet lekarzem ale wydaje mi sie, ze podanie sterydu po zabiegu zdecydowanie powinno ulatwic rehabilitacje poprzez zmiejszenie stanu zapalnego

23-09-08, 22:44
newada18 napisał, że stosuje diprophos w trakcie jonoforezy a to nie jest zabieg jednorazowy, stosuje sie go w serii, przynajmniej 10 razy...

23-09-08, 23:40
doprophos to steryd i jego podanie samo w sobie na pewno nie zwiekszy prawdopodobienstwa zerwania sciegna; no chyba ze poprzez zmniejszenie dolegliwosci bolowych przestaniesz uwazac na kolano

Sterydy maja niszczace dzialanie na tkanki miekkie - to juz jest dowiedzione od paru lat. W Anglii SZCZEGOLNIE dla Achillesa nie uzywa sie sterydow!!! Chodzi mi tutaj o iniekcje, nie jestem pewna jak sie to ma do jonoforezy, bo jonoforeze tutaj uwaza sie za nieskuteczna i sie jej nie robi, wiecnie mam danych na ten temat :)
Sterydy podane bezposrednio w chore sciegno moga prowadzic do jego zerwania. Problem polega na tym, ze sterydy oslabiaja kolagen typ III - jest to ta elastyczna forma kolagenu znajdowana w szczegolnie na przejsciach miesniowo-sciegnistych. Normalne i zdrowe sciegno zbudowane jest glownie z kolagenu typu I, ale sciegno chore niestety ma w sobie przewage typu III (taki jest juz proces gojenia - najpierw powstaje typ III, ktory z czasem przeksztalca sie w silniejszy typ I).
W sciegnie Achillesa problem sie dodatkowo powieksza, bo to sciegno ma wyjatkowo slabe ukrwienie, co powoduje, ze goi sie strasznie powoli.

Druga sprawa jest to, ze w przewleklym "zapaleniu" sciegna Achillesa, czy innego sciegna, wcale nie ma stanu zapalnego, wiec podanie sterydu i tak nic nie zmieni. Nazwa "zapalenie" pokutuje, ale nie jest dokladna i powoli sie od niej odchodzi, zastepujac "tendonitis" tendinopatia - czyli po prostu stanem zwyrodnieniowym sciegna. Dlatego fizykoterapia tez nie zawsze jest skuteczna. Zreszta fizykoterapia jak laser, czy ultradzwieki ma dzialanie pro-zapalne, czyli zwieksza proces zapalny, a nie go redukuje. Byc moze dlatego w pewenych przypadkach jest skuteczna - bo jesli przyjmiemy, ze procez zapalny jest naturalnym elementem gojenia sie, a przewlekly proces zwyrodnieniowy oznaczna zatrzymanie sie procesu naprawczego w pewnym punkcie, to fizykoterapia pozwala "zrestartowac system" i odpalic procesy zapalne, ktore uruchamiaja procesy naprawcze. Wiem, ze to jest dosc nowe spojrzenie na fizyko i ciekawa jestem co o tym sadzicie, ale taki jest najnowszy stan wiedzy :)

23-09-08, 23:55
No Nimfo zażyłaś mnie z tym "zresetowaniem" :oops:
Laser i ultradźwięki maja działanie pro-zapalne? tego w Polsce jeszcze nie słyszałam... Nie jest to przypadkiem jakaś szalona, nieprzebadana wizja? Są wiarygodne wyniki badań?Gdzie można o tym doczytać? Robisz rewolucje w naszym małym światku!
Ale co do sterydów całkiem się z Tobą zgadzam!

24-09-08, 00:07
dzialanie pro-zapalne nie oznacza bynajmniej, ze elektroterapia nasila stan zapalny - ona go po prostu modyfikuje w pewien sposob. Aczkolowie uwaza sie, ze nie nalezy jej stosowac we wczesnych urazach - podobnie zreszta jak lekow przeciwzapalnych! To zaburza normalne procesy naprawcze organizmu.
Polecam ten link do strony fanatyka fizyko i glownego doradcy anglielskiego towarzystwa fizjoterapeutow. Ten gosc tez prowadzi swoje badania, a jego hobby to sprawdzanie wynikow badan na swiecie. Jak dla mnie jego strona i wysylane listem newslettery z nowinkami to najbardziej merytoryczne zrodlo informacji o fizyko w necie. Warto przeczytac o procesach gojenia (healing) i o aktualnych konceptach w fizyko.

http://www.electrotherapy.org/index.htm

Ten fragment opisuje co robia ultradzwieki - i widzac, ze co jak co, ale na pewno nie maja dzialania przeciwzapalnego :)

During the inflammatory phase, US has a stimulating effect on the mast cells, platelets, white cells with phagocytic roles and the macrophages (Nussbaum 1997, ter Haar 1999, Fyfe & Cahal 1982, Maxwell 1992, Watson 2008). For example, the application of ultrasound induces the degranulation of mast cells, causing the release of arachidonic acid which itself is a precursor for the synthesis of prostaglandins and leukotreine – which act as inflammatory mediators (Mortimer & Dyson 1988, Nussbaum 1997, Leung et al 2004). By increasing the activity of these cells, the overall influence of therapeutic US is certainly pro-inflammatory rather than anti-inflammatory. The benefit of this mode of action is not to ‘increase’ the inflammatory response as such (though if applied with too greater intensity at this stage, it is a possible outcome (Ciccone et al 1991), but rather to act as an ‘inflammatory opimiser’ (Watson 2007, 2008). The inflammatory response is essential to the effective repair of tissue, and the more efficiently the process can complete, the more effectively the tissue can progress to the next phase (proliferation). Studies which have tried to demonstrate the anti inflammatory effect of ultrasound have failed to do so (e.g.El Hag et al 1985 Hashish 1986, 1988), and have suggested that US is ineffective. It is effective at promoting the normality of the inflammatory events, and as such has a therapeutic value in promoting the overall repair events (ter Haar 99, Watson 2008). A further benefit is that the inflammatory chemically mediated events are associated with stimulation of the next (proliferative) phase, and hence the promotion of the inflammatory phase also acts as a promoter of the proliferative phase.

24-09-08, 18:03
dzieki wszystkim za odpowiedz.rozumie ze powiniennem zrezygnowac z jonoferezy z diprophosem . a co z polem magnetycznym ,soluxem,laserem ,i fonoferezom z mobilatem.prosze odp

24-09-08, 18:15
i jeszcze jedno pytanie w takim razie czym leczyc skoro rechabilitacja i leki przeciw zapalne sa nieodpowiednie a lekaze opieraja sie wlasnie na tych srodkach

24-09-08, 19:30
Hehe, o tym że w tendinopatiach chodzi bardziej o to, aby stan zapalny był niż go nie było to wiedziałem. Ale, o tej fizykoterapii odwrotnie, to nie :-). Może dlatego czasem to jednak działa :-).
A co do sterydów, to po ostrzyknięciach często jest poprawa, ale dlaczego to ZTCW nie wiadomo.

24-09-08, 20:48
dobra, nie odzywam sie juz :oops: :wink:

24-09-08, 21:32
Powiedz nam lepiej newada18 co się dzieje z tym Achillesem, dlaczego aż tyle zabiegów? Po zabiegu naprawczym powinny wystarczyć odpowiednio dobrane ćwiczenia, stopniowo wzrastające obciążenie ( pełne około 6-7 tydzień), mobilizacje blizny i pewnie rozciąganie ścięgna. Ile czasu po operacji jesteś, czy masz jakieś poważne komplikacje?

25-09-08, 09:08
operowane sciegno regeneruje sie dosyc szybko ,po 2 miesiacach moge juz chodzic a przykurcz jest niewielki,caly problem z tym ze mam zapalenie sciegna w obu nogach (jakwiekszy bol przy kaletce pietowej)a poniewaz czynnie uprawiam sport boje sie powtornego zerwania
POZDRAWIAM I PROSZE O ODP

25-09-08, 13:03
Moze powinieneś własnie lekko zmniejszyć tempo usprawniania, tzn nadal delikatnie ćwiczyć ruchomość ale nie przesadzać z obciążeniami. Może twój Achilles potrzebuje po prostu trochę czasu, żeby się dobrze wygoic a ty go bombardujesz taką ilością zabiegów.