Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Zwężenie przestrzeni mk i guzki Schmorla

Guest

Zwężenie przestrzeni mk i guzki Schmorla

Witam,

otrzymałem wynik badania radiologicznego i brzmi on nastepująco:

Odc L-s spłycenie lordozy, znieznaczne zężenie przestrzeni m-k w poziomie L4-L5, L5-S1, pojedyncze guzki Schmorla w obrębie płytek granicznych poza tym części kostne, przestrzenie m-k bez zmian w rtg.

Czym może mi ktoś napisać to w jezyku laika?

Guest
    W języku laika oznacza to, że prawdopodobnie przeszedłeś chorobę Scheuermanna. Wskazane byłoby wykonanie co najmniej bocznego zdjęcia odcinka piersiowego.

Guest
    Choroba Scheuermanna dotyka najczęściej dorastających chłopców (w aktywnej fazie), polega na tworzeniu się zmian martwiczych na owych płytkach granicznych, które po okresie przebudowy i narośnięciu nowej tkanki kostnej, pozostawiają ślad w postaci tych guzków właśnie. Leczenie w okresie wczesnym polega na odciążaniu pleców - unikanie noszenia ciężarów, częstego przebywania w pozycjach zgięciowych. Zaleca się pływanie na basenie - głównie stylem grzbietowym.
    W późniejszym okresie dużo ćwiczeń rozciągających mięśnie klatki piersiowej i wzmacniających grzbietu, reedukacja postawy (proste "trzymanie" się), w razie dolegliwości bólowych pomocne bywają masaże i terapia manualna kręgosłupa.

Guest
    Dziękuję za odpowiedź.

wasaty - dzięki za sugestie. Faktycznie w odcinku piersiowym również miewam dość mocne bóle.

mon72 - dzięki za opis. bardzo mi pomoże

gdyby ktoś chciał jeszcze coś napisać to bardzo proszę

Uprawnienia